EnglishTurkish

Volümetrik Ve Gravimetrik Dozajlama Arasındaki Farklar?

Volümetrik Ve Gravimetrik Dozajlama Arasındaki Farklar?
27.10.2020
1.068

Volümetrik dozajlama; kırma, sıvı, toz ve boya gibi malzemelerin hacimsel olarak dozajlanması işlemidir. Hammaddelerin pek çok nedene bağlı olarak dökme yoğunluğu değişkenlik gösterir. Bu sebeple volümetrik dozajlama cihazları sürekli olarak kalibre edilmelidir. Çok hassas olmayan dozajlama volümetrik mi gravimetrik mi? Sorusuna cevap olarak da görülebilir. Çok hassas bir işlem gerekmiyorsa volümetrik şişirme de kullanılır.

 Gravimetrik dozajlama; sürekli olarak tartıma devam eden dozajlama anlamına gelmektedir. Hammaddede yaşanan dökme yoğunluğu değişikliğinden etkilenmez nedeni ise; renk hatalarını ortadan kaldırmak üzere sürekli olarak malzeme ağırlığı tartılarak dozajlanır. Çok hassas olan dozajlama volümetrik mi gravimetrik mi? Sorusu için önemli bir açıklamadır. Aşırı hassasiyet gerekmeyen üretim tekniklerinde extruder hatları içerisine malzeme karıştırmak için tercih edilir.

 Neden Gravimetrik Dozajlama Tercih Edilir?

 Fonksiyonel bir yapısı vardır. Load-cell sistemi sayesinde kolaylıkla ayarlanabilir. Gramaj ve extruder hatları kapasitesi içinde katkı oranının işlenmesi yeterlidir. Kısa sürede şişirme ile renk değişimi sağlanır.

Modüler yapısı sayesinde farklı şekil ve kapasiteler doğrultusunda plastik yan ekipmanları için de katkı dozajlaması enjeksiyon edilir.

Adım motoru ile çalışan gravimetrik bir dozajlayıcı katkı oranının sabit enjeksiyon yaptığından oran değişmez.

Fireler azalır, üretim sırasında plastik yan ekipmanları içerisine şişirme ile gönderilen katkı ve boyada tasarruf yakalanır.

Gravimetrik dozajlayıcılar ile tasarruf mümkündür. Geri dönüşüm malzemelerinin plastik yan ekipmanları yapımında da kullanılması halinde extruder hatları aracılığı ile homojen katkısı tasarruflu kullanım sunar.

Dozajlama işlemlerinde kullanılan gravimetrik cihazlar kısa sürede kendini amorti etme kapasitesine sahiptir.

 Dozajlayıcı Neden Kullanılmalıdır?

 Herhangi katkı veya boyanın plastik işlem sürecine enjeksiyon için tasarlanan dozajlayıcılar plastik makinesinin malzeme haznesine flanş ile bağlanan cihazdır. Bu nokta, bağımsız dozajlama noktasıdır. Bu nokta üzerinde volümetrik mi gravimetrik mi? Sorusu akla gelebilir. Kullanılacak katkı malzemesi ve hammaddenin hassasiyet içeriğine göre seçim yapılabilir. Ana malzemenin içeriği ile dozajlama üniteleri ilgilenmez. Tekil volümetrik ve gravimetrik dozajlama cihazları karışımında garanti vermez.

 Gravimetrik çoklu dozajlama yani kısaca blender olarak adlandırılan karıştırma cihazı ise pek çok malzemenin buna ana malzeme de dahil gravimetrik olarak dozajlanmasını sağlar. Farklı malzemeler istenilen hassasiyette homojen olarak karıştırılır. Bu noktada plastik işleme makineleri hız değişimlerinden etkilenmez.

 Blender Kullanımının Avantajı

 Şayet kırma hammadde kullanılıyorsa kesinlikle blender tercih edilmelidir. Kırma hammaddesinde yoğunluk engellenemez. Bu nedenle özellikle boya katımı sırasında sürekli değişmesi gerekir. Dozajlama cihazları bunu net olarak yapamaz ancak gravimetrik çoklu dozajlama kesin sonuç verir.

Whatsapp
SAVROB Mekatronik
SAVROB Mekatronik
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?