EnglishTurkish

Tekli Volümetrik Dozajlama

Tekli Volümetrik Dozajlama
22.10.2020
257

Tekli Volümetrik Dozajlama

Asıl hammadde ile katkı maddesinin harmanlanması işlemine dozajlama işlemi denir. Bu işlem oldukça hassas olduğundan hassas cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilmelidir. Ölçümlenmesi ve karışım kalitesi açısından bu hassaslık önemlidir. Çiftli ve tekli volümetrik dozajlama birbirinin aynı bir işlem olduğu gibi adından da anlaşılacağı gibi tek ve çift taraflı karışım uygulaması anlamına gelir. Burada önemli olan malzemenin hassasiyetle hammaddeye karışım işlemidir.

 Plastik Sektöründe Dozajlama Neden Kullanılır?

 Katkı maddelerinin kullanımı ile plastik sektöründe tekli volümetrik dozajlama yapılmasının nedeni plastiğin estetiklik kazanmasıdır. Ayrıca plastik sertleştirme, renk kazandırma ve dayanıklılığını artırma için de extruder hatları uygulaması yapılır. Maliyetleri azaltır, plastiğe estetiklik kazandırır. Katkı malzemeleri maliyetleri artırıcı unsurlar olduğundan plastik hassas dozajlanmaları önemlidir. Böylelikle hedefe en az maliyetle ulaşılmış olur.

 Geri Dönüşümde Tekli Volümetrik Dozajlama İşlemleri

 Ülkemiz geri dönüşüm sektöründe oldukça ileri seviyelere doğru adım atmıştır. Bu sektör için kullanılan en önemli işlemler ise extruder hatları ile hammaddelerin şekillenerek farklı kullanımlara sunulmasıdır. Dozajlama işlemleri geri dönüşümün yanı sıra plastik, ilaç ve medikal sektörlerinde de kullanılsa da yine de en büyük etkisi şüphesiz geri dönüşümde görülmektedir. Pvc profil üretimlerinde kullanılan çift burgulu extruder hatları, granül formunda bulunan boya ekstrüderleri aracılığı ile serbestçe akıtılır.

 Tüm bunların yanı sıra plastik enjeksiyon makinalarında da kırma malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda dozajlama şekilleri değişiklik göstermektedir. Transparan ürünlerin renklendirilmesinde kullanılması durumunda şişirme ve exturder hatları ile yine plastik yan ekipmanları üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Firmamız aracılığı ile temin edilen tekli volümetrik dozajlama ile maliyet yönetimini etkin hale getirmeniz mümkündür.

 Enjeksiyon Makinalarında Dozajlama Cihazı Nasıl Seçilir?

 Dozajlama cihaz seçimleri yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir. Şayet plastik yan ekipmanları üretiminde enjeksiyon makinası için bir cihaz tercih etmek istiyorsanız; makine içerisindeki ürününün minimum ve maksimum ağırlığını bilmeniz enjeksiyon işlemi için önem taşır. Her dozajlanacak katkı için minimum ve maksimum şişirme uygulaması bilinmelidir. Kullanılacak katkı ve şişirme dökme yoğunluğu da bilinmelidir. Dozajlanacak malzemenin enjeksiyon için hazneye otomatik gelmesi önemlidir.

 Volümetrik Dozajlama Nerelerde Kullanılır?

 Hacimsel yani volümetrik dozajlama olarak bilinen ve plastik yan ekipmanları üretiminde de etkili olan prensip ile hassas ayara sahiptir. Bu nedenle de hassas ayar isteyen işlemlerde kullanılır. Akışkan tozlar, granül ve kırma malzemeleri dozajlamada kullanılır. Hassas ayarı sayesinde minimum katkı ve malzeme kaybı sağlar. Patentli olması sayesinde alanında rakipsizdir. Tasarım ve renk değişimi oldukça kolay gerçekleştirilir.

Tekli Volümetrik dozajlama için tıklayınız.

Whatsapp
SAVROB Mekatronik
SAVROB Mekatronik
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?