EnglishTurkish

Gravimetrik Dozajlama Nedir?

Gravimetrik Dozajlama Nedir?
22.10.2020
342

Gravimetrik Dozajlama Nedir?

En üst düzeyde yer alan gravimetrik dozajlama sektörde oldukça büyük öneme sahiptir. Her türlü katkı kolaylıkla kullanılabilir. Akışkan tozlar, kırma malzemeler ve granül içerikleri gravimetrik dozajlama ile hammaddeye oldukça kolay işlenebilme özelliği alırlar. Tartım yoluyla çalışır, bu sayede hammadde içerisinde yer alan ölçü değişiminden etkilenmez. Anlık takip olanağı sunar. Şişirme, extruder hatları ve enjeksiyon uygulamalarının her birinde kullanılabilme özelliğine sahiptir.

 Gravimetrik Dozajlama Nerelerde Kullanılır?

 Otomotiv, plastik, kapak, medikal, oyuncak sektörünün yanı sıra; enjeksiyon, boru, kablo, medikal, şişirme, film uygulamalarında da kullanılır. Plastik sanayisinde oldukça büyük bir yere sahiptir. Bu doğrultuda plastik yan ekipmanları üretiminde de kullanılmaktadır. Renklendirme özelliği sayesinde modern görünümler sunar. Katkı sarfiyatına uğratmaz. Tartım sistemi anlık takip olanağı sunduğu için extruder hatları içerisinde güvenle kullanılabilir.

 Gravimetrik Dozajlamanın Avantajları Nelerdir?

Yüksek kazanç olanağı sunar. Fireleri azaltır, üretim hatalarını minimum seviyeye çeker. Katkı ve boyanın tasarrufuna imkan tanır.

Fonksiyonel kullanım sağlar. Kolay ayarlanma özellikleri sayesinde extruder hatları içerisinde de gramaj ayarlaması için gramajın ve dozun girilmesi yeterlidir. Kısa sürede plastik yan ekipmanları üzerinde renk değişiminin gerçekleşmesini sağlar.

Takip kolaylığı sunar. Hammadde katkıya girmesi aşamasında gravimetrik dozajlama sürekli olarak tartım işlemi gerçekleştirdiğinden günlük ve aylık gibi raporlamalar kolaylıkla alınır.

Tasarım açısından farklı modüllerin bulunması ile farklı kapasitelerde enjeksiyon ve şişirme işlemleri için uygulama yapılabilir.

Etkili maliyet yönetimi sunar. Kısa sürede plastik sanayinde ve diğer sektörlerde gravimetrik dozajlama sayesinde yatırılan ücretin geri alınmasını sağlar.

 Gravimetrik Dozajlama İle Etkili İstatistik Takibi

 Sürekli tartım ile yapılan şişirme gibi uygulamalar sayesinde dökme yoğunluğu kalitesi elde edilir. Bu sayede plastik sektöründe de oldukça büyük maliyetlerin önüne geçilmiş olur. Özellikle de plastik ve geri dönüşüm sektöründe kullanılan hassas ölçümler sayesinde plastik yan ekipmanları üretimlerinde de kalite elde edilir. Yapılan tüm uygulamalar tartı yöntemi ile elde edilir. Bu nedenle de istatistik açısından bilgi alınması daha mümkün bir hal alır.

 Gravimetrik Hat Kontrol Cihazı Ne İşe Yarar?

 Özel olarak extruder ve uygulamaları için tasarlanmıştır. Azalan ve artan tartı sistemleri mevcuttur. Böylelikle enjeksiyon ve plastik işlemleri de etkili olarak gerçekleşir. Hammadde miktarını çok hassas takip eder. Özel olarak hat kontrol işlem iuygulanması sayesinde hassas takip elde edilir. Gerçek ekstrüder kapasitesi değeri belirlenebilir. Boru, kablo ve levha uygulamalarının yanı sıra profil ve pvc uygulamalarında da sıklıkla kullanılır.

Gravimetrik Dozajlama için tıklayınız.

Whatsapp
SAVROB Mekatronik
SAVROB Mekatronik
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?